Pieprzyki, znamiona – różnie je nazywamy. Każdy z nas ma ich przynajmniej kilka, inni po kilkadziesiąt. Występują na obszarze całego ciała, o różnym zabarwieniu. Niektóre posiadamy od urodzenia (wrodzone) inne zaś nabywamy wraz z wiekiem i ekspozycją na promieniowanie UV.

Czerniak

Nowotwór złośliwy komórek barwnikowych, charakteryzujący się bardzo dużą agresją. Niezwykle szybko doprowadza do przerzutów przedostając się do naczyń krwionośnych i chłonnych.

Ryzyko czerniaka

W Polsce zachorowalność na czerniaka wynosi około 6 przypadków na 100 tysięcy ludności, co oznacza około 2400 nowych zachorowań rocznie!

Wcześnie wykryty pozwala zwiększyć szansę na wyleczenie oraz przeżycie.

Zaawansowane stadium jakiegokolwiek rodzaju czerniaka uniemożliwia leczenie!

Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo występowania czerniaka:

  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (naturalne/sztuczne)
  • Jasna karnacja
  • genetyka
  • immunosupresja
  • oparzenia słoneczne w przeszłości
  • dodatni wywiad rodzinny

Wizyta dermatologiczna – metoda na wykrywanie czerniaka

Szybka – Bezinwazyjna – Bezpieczna – Skuteczna

Badanie dermatoskopowe przeprowadzone w naszej klinice przez wykwalifikowanego lekarza może już na bardzo wczesnym etapie ułatwić wykrycie czerniaka!

Badanie dermatoskopem pozwala wizulanie w bardzo dużym powiększeniu wykluczyć lub potwierdzić cechy typowe dla czerniaka.

Pamiętajmy, że badaniem potwierdzającym diagnozę jest badanie histopatologiczne pobranego materiału na drodze biopsji lub usunięcia znamiona.

Raz do roku powinno skontrolować się znamiona wieloletnie jak i sprawdzać te nowopowstałe. Najlepszy czas to ten po wakacyjnym opalaniu.

Istotna samokontrola

Kto nie zna lepiej naszego ciała niż my sami? Wystarczy regularne oglądanie się przed dużym lustrem. W dokładnym obejrzeniu tyłu tułowia oraz kończyn z powodzeniem pomoże nam mniejsze lusterko. Należy stanąć tyłem do dużego lustra i spoglądać w mniejsze lustro kierując je tak, aby obejrzeć dokładnie całą powierzchnię ciała.

Co powinno nas zaniepokoić?

  • nowopowstałe znamiona oraz te intensywnie rozrastające się, zmieniające kształt, fakturę czy koloryt.
  • stan zapalny w miejscu znamiona
  • zmiany podpaznokciowe – najczęściej brązowe plamki/smugi zlokalizowane pod płytką paznokci dłoni lub stóp.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie czerniaka przede wszystkim zależy od jego rodzaju, stopnia zaawansowania oraz lokalizacji zmiany.

Najczęściej zmianę poddaje się wycięciu z odpowiednim marginesem. Należy także wykonać biopsję węzłów wartowniczych w celu wykluczenia przedostania się komórek nowotworowych do układu chłonnego.

W przypadku nawrotu choroby lub rozsianych zmian wykorzystywana jest także radioterapia czy elektrochemioterapia.

Profilaktyka

Jeśli masz wątpliwości dotyczące swoich znamion barwnikowych bądź planujesz usunięcie znamiona – zadzwoń i umów swój termin do specjalisty – lekarza dermatologa.

Recepcja: +48 790 516 800

Lekarz dermatolog: dr n.med. Anna Hochół-Molenda