FOTOPROTEKCJA - dlaczego jest tak istotna przez cały rok

Każdy z nas marzy o zdrowej, promiennej cerze, ale czy wiesz, że klucz do tego nie leży tylko w profesjonalnych kosmetykach i zabiegach? Fotoprotekcja, czyli ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, to fundament naszej pielęgnacji przez cały rok. W tym wpisie zapraszamy Cię do zagłębienia tajemnic tego niezwykle istotnego elementu dbania o skórę. 

Promieniowanie UVA vs. UVB – tajemnice działania na skórę

Promieniowanie UV to podstawowy czynnik, który wpływa na naszą skórę. Składa się on z trzech głównych składników, z czego tylko dwa docierają do powierzchni Ziemi. Mowa tutaj o promieniowaniu UVA i UVB. Każdy z nich ma swoje specyficzne działanie na skórę. 

UVA – promień głębokiego działania

Promieniowanie UVA ma zdolność do penetracji głęboko w skórę, wpływając na strukturę i elastyczność. Przenika ono przez naskórek i trafia do skóry właściwej. To ono jest głównym sprawcą procesów starzenia się skóry, takich jak utrata jędrności, pojawienie się zmarszczek oraz przebarwień. Dodatkowo, promieniowanie UVA może osłabić naturalne mechanizmy obronne skory, sprawiając, że staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia. Ponadto odpowiedzialne jest za odczyn fototoksyczny i fotoalergiczny, a także niszczenie DNA, czy powstawanie nowotworów. Ilość promieniowania UVA, które dociera do nas jest taka sama przez cały rok, niezależnie od pogody. Nawet w pochmurne dni, gdy wydaje nam się, że nie ma słońca, promieniowanie UVA nadal oddziałuje na naszą skórę. Przenika nawet przez szyby.

UVB – promień powierzchniowego działania

Promieniowanie UVB działa głownie na powierzchniowe warstwy skóry. To ona jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, zaczernienie, opaleniznę oraz przyspieszanie procesów starzenia. Jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów skóry. Obniża również odporność organizmu, co może sprzyjać infekcją. Jego natężenie zależne jest od pory roku, największe obserwujemy latem, w godzinach 10-15. Nie jest w stanie przeniknąć przez chmury, czy szyby okien.