Skóra jest nie tylko jednym z największych organów naszego ciała, ale również naszą wizytówką. Zmiany skórne, takie jak znamiona, brodawki, czy inne niepożądane wykwity, mogą stać się nie tylko kwestią estetyczną, ale także wpłynąć na naszą pewność siebie. Głównie jednak obniżają komfort z uwagi na wypukły kształt i umiejscowienie. Zmiany skórne znajdujące się w pachwinach, na szyi, czy na karku mogą przyczyniać się do otarć przy noszeniu bielizny oraz odzieży, a czasem uniemożliwić noszenie biżuterii.
Jakie zmiany możemy usunąć?
- brodawki łojotokowe
- włókniaki miękkie
- włókniaki twarde
- znamiona
- niektóre blizny
- kępki żółte
Jak wygląda zabieg usuwania znamion z użyciem lasera CO2?
Laser CO2 to laser chirurgiczny używany w wielu medycznych dziedzinach. Emituje on wiązkę światła o długości 10 600 nm, która pochłaniana jest przez cząsteczki wody znajdujące się w tkankach. Absorbowana energia lasera przekształcana jest następnie w ciepło, które powoduje podgrzanie wody znajdującej się w skórze do temperatury powyżej 100ºC, co w konsekwencji powoduje odparowanie uwodnionej tkanki. Otaczające cząsteczki białka, ulegają koagulacji, zapobiegającą krwawieniu podczas zabiegu.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa od kilku do kilkunastu minut, jest bezbolesny, bezkrwawy i bezkontaktowy, co oznacza, że nie niesie ze sobą ryzyka zakażenia, jak w przypadku klasycznego wycięcia chirurgicznego. Miejsce po zabiegu pokrywa się strupkiem, który w ciągu około 10-14 dni odpada uwidaczniając delikatny, zaróżowiony naskórek. Młody naskórek w miarę upływu czasu przyjmuje kolor otaczającej skóry. Rana goi się stosunkowo szybko bez pozostawienia blizny.
Jak postępować po zabiegu?
Podobnie jak przy innych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, także po usuwaniu znamion należy dbać o odpowiednie zachowanie higieny miejsca zabiegowego, aby nie narazić obszaru na urazy i zabrudzenia. Przy odsłoniętych miejscach warto zadbać, aby nie narażać ich na intensywne działanie wody (można delikatnie przemywać) ani promieni słonecznych. Nie należy opalać się na słońcu ani w solarium przez okres co najmniej 2 miesięcy.
Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu na temat znamion barwnikowych, który znajduje się na naszym blogu.