Badanie histopatologiczne Poznań
Badanie histopatologiczne
Na naszym ciele często znajdują się różne zmiany – znamiona, pieprzyki, włókniaki, czy brodawki. Nierzadko z przyczyn estetycznych decydujemy pozbyć się rozmaitych narośli. Na co dzień w naszej klinice w Poznaniu lekarz onkolog usuwa tego rodzaju zmiany. Niekiedy jednak niezbędne jest wykonanie badania histopatologicznego wyciętej zmiany.
Wskazania do zabiegu
Nasza klinika w swojej ofercie zawiera usługę badania histopatologicznego. Jest to badanie diagnostyczne umożliwiające weryfikacje wyciętej zmiany skórnej. Bardzo często korzystamy z tego rozwiązania w momencie usuwania różnego rodzaju zmian skórnych takich jak: znamiona, włókniaki, kaszaki, brodawki czy tłuszczaki.
Dzięki takiemu badaniu jesteśmy w stanie zweryfikować czy wycięta zmiana jest łagodna lub czy zawiera w sobie niebezpieczne komórki – na przykład rakowe.
Jeśli zachodzi potrzeba weryfikacji rozpoznania zmiany, zostaje pobrany i zabezpieczony wycinek skórny a następnie przekazany do badania histopatologicznego, wykonywanego w laboratorium pod mikroskopem przez lekarza specjalistę w tej dziedzinie. Nasza klinika ściśle współpracuje z laboratorium klinicznym w szpitalu onkologicznym przy ul. Garbary w Poznaniu.
Usuwanie znamion, włókniaków, kaszaków, brodawek czy tłuszczaków przeprowadza wykwalifikowany lekarz onkolog. Posiadamy dwie metody usuwania zmian skórnych: skalpelem lub laserem CO2
Wskazania do zabiegu
Laserowe usuwanie zmian skórnych laserem CO2 często daje o wiele lepsze rezultaty od tradycyjnej metody chirurgicznej za pomocą skalpela. Ewentualne ślady po zabiegu są praktycznie niewidoczne. Ze szczególnym powodzeniem laserowe usuwanie zmian skórnych stosuje się w okolicy nosa czy oczu.
Wiązka lasera CO2 wnika wybiórczo do tkanki, która znajduje w zmianie skórnej. Tkanka ta pochłania wiązkę lasera i ulega podgrzaniu oraz spaleniu – tzw. cięcie laserowe Za pomocą wiązki lasera CO2 możemy bardzo precyzyjnie usuwać narośla skórne. Technika laserowego usuwania znamion nie wymaga zakładania szwów w odróżnieniu do tradycyjnego cięcia chirurgicznego. Jest to metoda bardzo bezpieczna, ponieważ niweluje ryzyko przeniesienia lub zakażenia się takimi chorobami jak wirusowe zapalenie wątroby czy HIV.
Odparowany laserowo wycinek umieszczany jest w odpowiednim utrwalaczu, a następnie zostaje przewieziony do laboratorium szpitala onkologicznego, a tam zostaje poddany badaniu pod mikroskopem, w celu wykluczenia bądź potwierdzenia cech zapalnych, zmian nowotworowych, torbieli, czy złogów skórnych.
Im mniejsza jest wielkość usuwanej zmiany lub jej podstawa, tym mniejszy ślad po likwidacji. Bezpośrednio po zabiegu laserowym należy zachować szczególne zasady higieny i stosować zalecone preparaty do regeneracji naskórka. W efekcie gojenia powstaje strup, który utrzymuje się na powierzchni skóry od kilku do kilkunastu dni. Nie należy go zdrapywać, ani zakrywać np. makijażem.
Usuwanie zmian skórnych chirurgicznie – skalpelem
W naszej klinice oferujemy także bezinwazyjne badanie dermatoskopowe, które pomoże ustalić z jakiego rodzaju zmianą mamy do czynienia. Badanie to zwykle przeprowadza lekarz dermatolog, posługując się dermatoskopem – czyli narzędziem umożliwiającym obejrzenie zmian w bardzo dużym powiększeniu. Dermatolog Poznań City Park przyjmuje w klinice w wybrane dni tygodnia oraz obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wizyty.