Leczenie bliznowców Poznań

Start » Leczenie bliznowców

Leczenie bliznowców

 Wklinice CosmoMedical Clinic leczeniem bliznowców zajmuje się wyspecjalizowana kadra lekarzy. Bliznowce to dość częste powstające wskutek gojenia się ran. Są to niezłośliwe guzki powstające nawet po niewielkim urazie. Bliznowce choć niegroźne dla zdrowia, stanowią problem natury estetycznej dlatego warto podejmować leczenie najszybciej jak to możliwe.

Czym jest bliznowiec?

Bliznowiec (keloid) inaczej nazwany keloidem, jest to przerosła blizna, która powstaje po naruszeniu lub przerwaniu ciągłości, zazwyczaj w wyniku różnego rodzaju urazu. Przypomina narośl w odróżnieniu do zwykłej blizny. Zmiana ta powstaje w wyniku zbyt intensywnego namnażania się komórek – fibroblastów. Bliznowiec przybiera postać wystającej poza bliznę struktury, która często jest napięta i gładka. Zazwyczaj przybiera kolor jasnobrązowy lub różowy. Większość osób posiadających keloidy ma do nich skłonność, wówczas nawet mały uraz może spowodować powstawanie takiej zmiany. Bliznowiec może być odczuwalny- może piec lub swędzieć.

Lokalizacja bliznowców

Miejsce występowaniu bliznowców jest bardzo różne, mogą one pojawiać się na każdej części ciała, często spotykane na ramionach, klatce piersiowej, plecach czy brzuchu. Duża ilość pacjentów pojawia się z keloidem, który powstał na bliźnie cesarskiej. 

Rodzaje bliznowców:

 • Bliznowiec samoistny – najczęściej nie jest wynikiem urazu skory,
 • Bliznowiec wtórny – najczęściej jest wynikiem takich urazów jak oparzenie lub uraz mechaniczny

Jak leczyć bliznowce?

Jest wiele metod na rynku, często jest ona wycinana chirurgicznie, jednak należy pamiętać o tym, ze w tym przypadku keloid może odrastać. Można pozbyć się bliznowca za pomocą następujących metod.

 • Laseroterapia
  ablacyjny laser frakcyjny CO2, powodujący rozpad włókien kolagenowych, które budują keloid.  Zabieg ten powoduje stopniowe zmniejszenie i rozjaśnienie bliznowca, jest on seryjny, zazwyczaj od 3 do 7 zabiegów, w odstępach 6 tygodni. Jest to bardzo skuteczna metoda. 
 • Zastrzyki sterydowe
  w tym przypadku do leczenia keloidu stosuje się kortykosteroid, który stopniowo zmniejsza i obkurcza bliznowiec, jednocześnie wyrównując koloryt skóry. 

Przyczyny powstawania bliznowców?

 • oparzenie
 • urazy
 • zabieg chirurgiczny (w tym cięcie cesarskie)
 • szczepienie (najczęściej przeciwko gruźlicy)
 • piercing, tatuowanie
 • urazy skóry po zabiegach takich jak: dermabrazja, nakłuwanie

Niestety do dziś nie wiadomo dlaczego u niektórych osób pojawiają się bliznowce. Fakty, które udało się ustalić to, że bliznowce występują znacznie częściej u osób które zmagają się z chorobami metabolicznymi, autoimmunologicznymi, naczyniowymi a także zaburzeniami hormonalnymi. Ciemna karnacja skóry oraz wiek również mogą nasilać ryzyko występowania bliznowców.

Umów się na konsultację i sprawdź co możemy zrobić z Twoją blizną.

Dzień dobry, porozmawiajmy o Twoich potrzebach

Uzupełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie nawet w 30 minut.

Zostaw informacje kontaktowe, a skontaktuję się z Tobą nasz specjalista (nawet w 30 minut od wysłania wiadomości) i pomoże Ci dobrać właściwy zabieg. Konsultacja jest całkowicie bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje.

Dlaczego warto się umówić?

 • specjalista doradzi Ci, jak rozwiązać Twój problem,
 • podpowiemy, jak przygotować się do zabiegu,
 • dowiesz się, jakich efektów się spodziewać,
 • konsultacja jest bezpłatna.

Bezpłatna konsultacja ze specjalistą, który już czeka na Ciebie

Kontakt