Innowacyjna terapia zespołu suchego oka (ZSO) Poznań

Start » OPTILIGHT

Zaawansowane technologie laserowe w dziedzinie okulistyki. Laserowa terapia lecznicza okolic oka wykorzystuje system IPL. Ta przypadłość dotychczas była leczona tylko objawowo.

Dzięki zabiegowi laserowemu jest możliwe zlikwidowanie większości przykrych objawów związanych z tym schorzeniem. Urządzenie zawierające IPL posiada certyfikat medyczny zakwalifikowany do leczenia zespołu suchego oka. Zespół suchego oka dotyka większość naszego społeczeństwa.

Pojawić się może w każdym wieku jednak najczęściej występuje u osób w okresie dojrzałym. Wystąpienie zespołu może być spowodowane czynnikami takimi jak: przyjmowane leki, noszenie szkieł kontaktowych, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, długotrwałym przebywaniem przed monitorami czy ekranami telefonów/tabletów itp. U każdego z nas na brzegach powiek znajdują się ujścia gruczołów – tzw. gruczoły Meiboma.

Odpowiedzialne są za wytwarzanie i wydalanie filmu łzowego. Ich zaczopowanie najczęściej jest powodem pojawienia się ZSO.

Wskazania do zabiegu:

 • suchość i podrażnienie oczu
 • częste mruganie
 • uczucie ciała obcego pod powiekami
 • uczucie lepkości i ciężkości powiek
 • ból oczu i/lub powiek
 • światłowstręt
 • pogorszenie wzroku, utrata ostrości widzenia

Schemat kuracji to zwykle 4 zabiegi wykonane w serii co 2-4 tygodnie, w zależności od zaleceń lekarskich.

Trwałość efektów jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji pacjenta i czynników zewnętrznych na jakie jest on narażony. Ponowne wykonanie zabiegu jest możliwe najszybciej po 3 miesiącach od zakończonej kuracji.

Objawy ZSO

Uczucie ciężkości powiek, podrażnienie i suchość oczu, uczucie ciała obcego pod powiekami, światłowstręt czy ból oczu to najbardziej charakterystyczne objawy zespołu suchego oka.

Z czasem pojawia się również pogorszenie ostrości wzroku. Zespół suchego oka jest schorzeniem związanym ze zmniejszeniem wydzielania łez bądź też z zaburzeniem ich składu. Skutkuje to nieprawidłową strukturą filmu łzowego, a w konsekwencji objawami u pacjenta.

Laserowe leczenie zespołu suchego oka

Zabieg polega na naświetlaniu okolic oczodołu, jest krótki i nie wymaga znieczulenia. W trakcie wizyty odczuwanie jest jedynie ciepło w miejscu oddania impulsu świetlnego. Brak okresu rekonwalescencji po to bardzo duży plus. Pacjenci odczuwają różnicę już po pierwszych zabiegach.

W odróżnieniu do tradycyjnej metody leczenia farmakologicznego innowacyjna terapia światłem uwalnia Pacjenta od przewlekłego stosowania kropli, tzw. „sztucznych łez” i pozwala odzyskać komfort na dłuższy czas. Jest to metoda niezwykle przełomowa, jeśli chodzi o podniesienie jakości życia osobom cierpiącym na zespół suchego oka.

Skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzone klinicznie

*Wszystkie wymienione badania kliniczne zostały przeprowadzone z użyciem Lumenis IPL z OPT™

Jak działa zabieg?

Zabieg przywraca poprawne funkcjonowanie gruczołów Meiboma a także redukuje stany zapalne związane z przekrwieniem okolic oczu. Intensywne światło pochłaniane przez naczynia krwionośne wpływa na podwyższenie temperatury na powierzchni skóry, co z kolei roztapia tłuszcze i uwalnia wydzielinę z przewodów wyprowadzających film łzowy. Inna korzyść to ograniczenie populacji pasożytów i bakterii zasiedlających brzegi powiek.

Najlepsi kandydaci do leczenia tą metodą to osoby, u których nie doszło do zaniku gruczołów łojowych, a brzegi powiek są wolne od bliznowacenia i keratynizacji. Sam film łzowy składa się z trzech warstw: warstwa lipidowa, wydzielana przez gruczoły Meiboma: warstwa mucynowa (śluzowa) wydzielana w większości przez wydzielinę komórek kubkowych spojówki, oraz warstwa wodna tworzona przez wydzielinę gruczołów łzowych. Zespół suchego oka opiera się na patofizjologii schorzenia związaną z niedoborem warstwy wodnej a także z nadmiernym parowaniem łez.

Dzień dobry, porozmawiajmy o Twoich potrzebach

Uzupełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie nawet w 30 minut.

Zostaw informacje kontaktowe, a skontaktuję się z Tobą nasz specjalista (nawet w 30 minut od wysłania wiadomości) i pomoże Ci dobrać właściwy zabieg. Konsultacja jest całkowicie bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje.

Dlaczego warto się umówić?

 • specjalista doradzi Ci, jak rozwiązać Twój problem,
 • podpowiemy, jak przygotować się do zabiegu,
 • dowiesz się, jakich efektów się spodziewać,
 • konsultacja jest bezpłatna.

Bezpłatna konsultacja ze specjalistą, który już czeka na Ciebie

Kontakt