Leczenie trądziku pospolitego Poznań

Start » Trądzik pospolity

Trądzik pospolity

Trądzik to najczęściej spotykana choroba skóry. Pojawia się przeważnie w wieku dojrzewania, ale może ujawnić się także w późniejszym wieku – tzw. trądzik wieku dojrzałego. Charakteryzuje się przerostem gruczołów łojowych z nadprodukcją łoju czyli sebum i występuje najczęściej w okolicy twarzy w strefie T – czoło, nos i broda. Obserwuję się rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, grudki, krosty, stany zapalne, zaskórniki otwarte oraz zamknięte.

Pomagamy w walce z trądzikiem pospolitym

W naszej klinice pomagamy w walce z trądzikiem pospolitym podchodząc indywidualnie do każdego przypadku. Przede wszystkim, edukujemy naszych pacjentów, aby stosowana pielęgnacja domowa działała regulująco na wydzielanie sebum i pomogła zwężyć ujście gruczołów łojowych. Odpowiednio dobrane przez nasz personel zabiegi pielęgnacyjne pozwolą na: pozbycie się zalegającej wydzieliny, kontrolowane złuszczenie martwego naskórka, wyrównanie cyklu rogowacenia skóry, działanie przeciwbakteryjnie i zapobieganie tworzeniu się nowych zaskórników. W stanach, w których niezbędne jest wdrożenie leczenia dermatologicznego, w naszej ofercie posiadamy lekarza dermatologa, który po konsultacji i wywiadzie medycznym zakwalifikuje pacjenta na odpowiednie dla niego leczenie.

Pacjenci, borykający się z trądzikiem pospolitym nierzadko decydują się najpierw na leczenie farmakologiczne, jednak wpływ antybiotyków czy innych lekarstw nie jest obojętny dla organizmu. Rzadko tym samym przynosi oczekiwane efekty na dłuższy czas. Nasza klinika proponuje wspaniałą alternatywę do tradycyjnego leczenia farmakologicznego.

Leczenie trądziku pospolitego Poznań

Laserowe leczenie trądziku pospolitego

W klinice posiadamy spektakularną terapię laserową umożliwiającą leczenie trądziku. W celu redukcji zaskórników, krost lub stanów zapalnych wykorzystujemy intensywne światło IPL z technologią OPT. Platforma laserowa z modułem IPL używana jest do leczenia trądziku pospolitego, zapalnego czy różowatego.Do zabiegu laserowego leczenia trądziku nie trzeba korzystać ze znieczulenia. Zabiegi wykonuję się w serii terapeutycznej ok. 3- 6 spotkań w odstępie co 3/4 tygodnie.Podczas aktywnej fazy trądziku następuje intensywne namnażanie bakterii Propionibacterium acnes w naturalnej florze bakteryjnej skóry. Ich nadmierny rozrost powoduje zaostrzenie aktywnych zmian zapalnych i pogarsza stadium trądziku.

Zabieg naświetlania laserowego w naszej klinice istotnie przyczynia się do maksymalnego ograniczenia rozwoju kolonii szkodliwej bakterii. Światło laserowe działa silnie bakteriobójczo i dezynfekująco. Dzięki tej metodzie jesteśmy wstanie zmniejszyć aktywność szkodliwych bakterii, łagodząc przy tym stany zapalne oraz zaczerwienie skóry.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity związany jest najczęściej ze skórą łojotokową więc tym samym ze zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych. Wzrost aktywności gruczołów łojowych obserwuje się zwłaszcza w okresie dojrzewania. Znaczne spadki widać dopiero u kobiet w okresie menopauzy, natomiast u mężczyzn po 50 r.ż. Gruczoły łojowe występują na całym ciele oprócz powierzchni wewnętrznych dłoni i stóp. Najwięcej znaleźć ich można na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Działanie gruczołów łojowych związane jest z gromadzeniem lipidów w komórkach, a w momencie dojrzałości komórek pękają one wydzielając sebum.

Do podstawowych funkcji gruczołów łojowych należą: 

  • działanie przeciwbakteryjne
  • działanie transportowe, ponieważ wraz z sebum na powierzchnię skóry dostarczana jest witamina E, aby działać antyoksydacyjnie
  • działanie regulacyjne, ponieważ reguluję stężenie androgenów w skórze 

Czasami przy nadmiernej aktywności gruczołów łojowych dochodzi do zwiększonej produkcji łoju, nazywamy to łojotokiem. Wynika to często z nadmiaru androgenów, ale również przy zaburzeniach insuliny, hormonów tarczycy, prolaktyny czy kortyzolu. Estrogeny oraz retinoidy działają hamująco na produkcję łoju.

Mechanizm powstawania trądziku pospolitego

W początkowej fazie trądziku występuje mikrozaskórnik, gdzie obserwuje się rozszerzone ujście mieszka włosowego, nagromadzenie łoju i zlepianie się keratynocytów, następnie widoczny jest zaskórnik otwarty, gdzie keratyna utleniona zostaje na powierzchni skóry. W kolejnej fazie mamy zaskórnik zamknięty i całkowite zamknięcie ujścia mieszka włosowego. W ostatniej fazie, gdzie jest już stan zapalny i widoczna krosta,grudka na skórze, obserwuje się namnażanie bakterii Propionibacterium acnes.

Czynnikami, które mają wpływ na powstawanie zmian trądzikowych są:

  • dieta (produkty mleczne)
  • stres
  • czynniki środowiskowe. 

Przeciwwskazania do laserowego leczenia trądziku technologią IPL OPT:

  • Choroby skóry takie jak: bielactwo, łuszczyca,
  • choroby nowotworowe, padaczka,
  • rozrusznik serca,
  • skłonność do przebarwień lub bliznowców
  • kobieta w ciąży/karmienie piersią
  • stosowanie leków/ziół fotouczulających – antybiotyków, sterydów, dziurawca, pokrzywy, skrzypu polnego
  • świeża opalenizna 
  • stosowanie preparatów złuszczających (np. mocne peelingi, kwasy)
  • leczenie pochodnymi witaminy A – retinoidy
  • miejscowe leczenie farmakologiczne trądziku –kremy/maści dedykowane skórze trądzikowej

Rodzaje trądziku pospolitego

Wyróżniamy różne postacie trądziku pospolitego:

  • młodzieńczy,
  • ropowiczy,
  • bliznowcowy. 

Trądzik jest zaliczany do chorób o różnej nie do końca jednoznacznej patogenezie, wystąpić mogą zaburzenia keratynizacji, wydzielania androgenów, zaburzenia czynności gruczołów łojowych oraz namnażanie bakterii i stany zapalne.


Pod względem klinicznym można wyróżnić kilka odmian trądziku

Zaskórnikowy, w którym są zaskórniki otwarte i zamknięte, natomiast ujścia gruczołów w zaskórników zamkniętym jest niedrożne, a w otwartym tylko częściowo drożne.
Kolejną odmianą jest trądzik grudkowo-krostkowy tutaj występują stany zapalne w postaci grudek, krost i zaskórników, występować może na twarzy, dekolcie czy plecach. Najtrudniejszy w leczeniu i wyglądzie estetycznym jest trądzik ropowiczy tutaj zaobserwować możemy głębokie nacieki, guzy, bolesność, krosty, grudki i zaskórniki, pozostawia często blizny zanikowe.
Czasami na powstawanie trądziku pospolitego mają też wpływ stosowane kosmetyki, zwłaszcza te komedogenne, czyli zapychające pory, w tym leki oraz nieprawidłowa pielęgnacja. Właśnie komedogeneza poprzedza powstawanie trądziku, mówi się, że jest to niezapalna reakcja nadmiernego rogowacenia naskórka. Klasyczne substancję powodujące ten mechanizm to: lanolina, wazelina, parafina.

Dzień dobry, porozmawiajmy o Twoich potrzebach

Uzupełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie nawet w 30 minut.

Zostaw informacje kontaktowe, a skontaktuję się z Tobą nasz specjalista (nawet w 30 minut od wysłania wiadomości) i pomoże Ci dobrać właściwy zabieg. Konsultacja jest całkowicie bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje.

Dlaczego warto się umówić?

  • specjalista doradzi Ci, jak rozwiązać Twój problem,
  • podpowiemy, jak przygotować się do zabiegu,
  • dowiesz się, jakich efektów się spodziewać,
  • konsultacja jest bezpłatna.

Bezpłatna konsultacja ze specjalistą, który już czeka na Ciebie

Kontakt