Leczenie trądziku różowatego
Trądzik różowaty
Wiele osób zauważa podczas codziennej pielęgnacji skóry zaczerwienienie, pieczenie, które czasami utrzymuję się dłużej bardzo możliwe, że jest to początek zmian naczyniowych prowadzących do trądziku różowatego, który jest zapalną chorobą skóry. W naszej klinice jesteśmy w stanie zmniejszyć, a nawet zlikwidować problem jakim jest utrwalony rumień czy pieczenie skóry twarzy, pomożemy także w walce z każdym rodzajem trądziku różowatego.
Objawy trądziku różowatego
Trądzik różowaty najczęściej objawia się nawracającym rumieniem twarzy z teleangiektazjami(naczynka, tzw. pajączki), grudkami, krostami, a nawet czasami ze zmianami przerostowymi (częściej w przypadku mężczyzn). Pierwsze objawy występują częściej w wieku 20-30 lat. Nasilone natomiast pojawiają się u kobiet i u mężczyzn między 40, a 50 r.ż. głównie u osób z jaśniejszą karnacją. Mechanizm choroby jest złożony i nie do końca poznany, zazwyczaj wpływ ma odporność immunologiczna, zaburzenia naczynioruchowe, promieniowanie UV oraz czynniki infekcji. Zaburzenia naczyniowe rozpoczynają się zazwyczaj od rumienia nietrwałego, który z czasem utrzymuje się na twarzy znacznie dłużej, aż do momentu trwałego rumienia i teleangiektazji.
Laserowe leczenie trądziku różowatego
W CosmoMedical Clinic posiadamy system IPL, który wpływa redukująco i łagodząco na objawy trądziku różowatego. Intensywne światło pulsacyjne uszczelnia ściany naczyń krwionośnych powodując zmniejszenie widocznych pajączków, zaczerwienienia oraz uczucia pieczenia. Zabieg jest dla osób w każdym wieku ze wszelkimi zmianami naczyniowymi, rumieniem, teleangiektazjami czy właśnie z trądzikiem różowatym.
Efekty laserowego leczenia trądziku różowatego
Po pierwszym zabiegu zazwyczaj widoczne jest ujednolicenie kolorytu skóry, zmniejszenie rumienia, uszczelnienie naczyń krwionośnych oraz złagodzenie zmian związanych z trądzikiem różowatym. Zaleca się wykonywać zabieg w serii od minimum 2 do 5 zabiegów, które odbywają się cyklicznie co 4-6 tygodni. Niejednokrotnie proponujemy pomiędzy zabiegami włączyć produkty zawierające kwas azelainowy tydzień po wykonywaniu IPL, a odstawić 2 tygodnie przed ponownym spotkaniem – to również pozwoli złagodzić zmiany naczyniowe w okolicy twarzy.
Skóra po zabiegu może być delikatnie opuchnięta, zaczerwieniona, dolegliwości te będą znikać w przeciągu kilku godzin. W pielęgnacji domowej unikamy stosowania drażniących kosmetyków oraz koniecznie pamiętamy o stosowaniu kremów z filtrem SPF 50 na twarz przed każdym wyjściem z domu i kontaktem ze słońcem. Unikamy także gorących kąpieli, wizyty w saunie, czy basenie przez całą serie zabiegów.
Rodzaje trądziku różowatego:
Wyróżniamy kilka rodzajów trądziku różowatego:
Przeciwwskazaniem do zabiegu są:
Trądzik różowaty
W rumieniowo-naczyniowej postaci obserwuję się nawracający, utrwalony rumień w środkowej części twarzy, dokuczliwy jest ból i pieczenie właśnie w tym miejscu, w zaostrzeniu pojawiają się teleangiektazję. W postaci grudkowo-krostkowej występują grudki i krostki w miejscach powstawania rumienia.
Ostatnia postać trądziku to przerostowo-naciekowa i dotyczy głównie mężczyzn. Obserwuję się u nich w obrębie nosa pogrubioną skórę o nieregularnej powierzchni. Czynnikami sprzyjającymi powstawanie zmian naczyniowych są: stres, alkohol, gorące i pikantne posiłki, okres menopauzy, promieniowanie UV. Bakterie takie jak Helicobacter pylorii oraz Demodex foliculorum również mają wpływ na trądzik różowaty. Demodex, czyli nużeniec występuje w gruczołach łojowych i w momencie wzrostu jego ilości ma znaczący wpływ na zmiany w trądziku różowatym wywołując grudki i krosty. Helicobacter występuje w żołądku w momencie wzrostu tej bakterii powoduję napadowy rumień..
Dzień dobry, porozmawiajmy o Twoich potrzebach
Uzupełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie nawet w 30 minut.
Zostaw informacje kontaktowe, a skontaktuję się z Tobą nasz specjalista (nawet w 30 minut od wysłania wiadomości) i pomoże Ci dobrać właściwy zabieg. Konsultacja jest całkowicie bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje.
Dlaczego warto się umówić?