Zabiegi laserowe uchodzą w publicznej opinii za skuteczne i efektywne. Natomiast często zastanawiamy się jaka jest inwazyjność związana z poszczególnym zabiegiem laserowym. Czy na pewno zabiegi te są bezpieczne i nie kryje się za nimi dodatkowe ryzyko? Jakie są ewentualne działania niepożądane? Co wpływa na inwazyjność zabiegu i proces gojenia? W niniejszym artykule odpowiemy właśnie na zadane pytania.

Rodzaj lasera decyduje o inwazyjności zabiegu

Urządzenia laserowe różnią się między sobą pod względem technologicznym i technicznym. Każdy rodzaj lasera posiada określoną długość wiązki laserowej, dlatego tez konkretny laser działa na konkretny problem.

Bezpieczeństwo laserów zabiegowych

Zabiegi z wykorzystaniem aparatury laserowej wiążą się ze zjawiskiem fototermolizy selektywnej. To nic innego jak wybiórcze pochłanianie energii laserowej przez konkretne struktury. Dla przykładu: depilacja laserowa (wiązka pochłaniana jest przez barwnik zawarty we włosie – melaninę), zamykanie naczynek (wiązka pochłaniana przez barwnik krwi – hemoglobinę). Dzięki temu cała energia pochłaniana jest właśnie przez daną strukturę wobec której stosujemy odpowiedni laser. Podczas zabiegów estetycznych lasery nie działają więc na okoliczne tkanki, nie penetrują wgłąb organizmu. Równie ważna oprócz odpowiedniego doboru urządzenia jest wiedza i doświadczenie operatora oraz dobór parametrów. Parametry zabiegowe gdy są za niskie nie zadziałają, za wysokie natomiast mogą doprowadzić do poparzenia a co za tym idzie przebarwień, owrzodzeń czy blizn

ABLACJA – Co ma wspólnego zjawisko ablacji laserowej do inwazyjności zabiegu?

Lasery ablacyjne to takie, których wiązka skierowana na tkankę powoduje zjawisko ablacji. Ablacja to zjawisko podczas którego zachodzi odparowanie (zniszczenie) określonych struktur. Podczas wykonywania takich zabiegów jak na przykład resurfacing laserowy twarzy, dochodzi do odparowania naskórka oraz górnej warstwy skóry właściwej. Lasery ablacyjne służą także jako narzędzie chirurgiczne – dzięki odpowiednim końcówkom tnącym możemy precyzyjnie i bezkrwawo wycinać zmiany skórne, brodawki wirusowe, tłuszczaki czy blizny. Bezpośrednio po zabiegu laserem ablacyjnym pojawia się zaczerwienienie, mikroranki, opuchlizna. W dalszym etapie gojenia który zajmuje około 7-10 dni widoczne są strupki. Laser nieablacyjny to laser, który nie powoduje odparowania wody w tkankach, a jej maksymalne podgrzanie. Dzięki temu laser nie przerywa ciągłości skóry, a gojenie skóry przebiega bardzo szybko w ciągu kilku dni. Widoczny jest jedynie niewielki rumień pozabiegowy i lekka opuchlizna. Ta różnica dosadnie charakteryzuje systemy laserowe na te mniej i bardziej inwazyjne. Dzięki tej wiedzy klienci już na etapie wyboru kliniki czy danego urządzenia wiedzą z jakim postępowaniem po zabiegu można się zetknąć.

Czy im większa inwazyjność to zawsze lepszy efekt?

Otóż nie do końca. Zawsze do każdego przypadku należy podejść w sposób indywidalny, biorąc pod uwagę stan zdrowia, rodzaj problemu, czynniki takie jak: odporność na ból, szybkość regeneracji i gojenia, rozległość i charakter zmian poddawanych zabiegowi. Należy dobrać metodę tak, aby zmaksymalizować efekt jednocześnie dostosować aparaturę tak aby proces rekonwalescencji przebiegał zgodnie z oczekiwaniami klienta. Najważniejszym etapem zabiegowym zawsze powinna być obszerna konsultacja, dzięki której mamy szansę wyeliminować potencjalne ryzyko i uniknąć przykrego rozczarowania po wykonanym zabiegu.

Zapraszamy Cię do naszej kliniki, w której posiadamy wachlarz urządzeń i systemów laserowych, doświadczoną kadrę specjalistów oraz indywidualne podejście. Umów pierwszą konsultację a nasza załoga pomoże rozwiązać Twój problem biorąc pod uwagę szereg czynników, które warunkują sukces zabiegowy i bezpieczeństwo terapii.