COSMOMEDICAL Poznań | Swarzędz

Depilacja laserowa jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów kosmetologii estetycznej, który możliwy jest do przeprowadzenia także latem! Zastanawiasz się, co zrobić, aby był on bezpieczny oraz skuteczny przez cały rok?
Najważniejsza jest ochrona przeciwsłoneczna skóry poddanej zabiegowi.

Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny?

Filtry dzieli się na fizyczne oraz chemiczne. Te pierwsze odpowiadają za odbicie promieni słonecznych od skóry i są dla niej tzw. tarczą ochronną. W składzie INCI kosmetyków oznaczone są jako Zinc Oxide (tlenek cynku)oraz Titanium Dioxide (dwutlenek tytanu). Z kolei filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe. Jednak bardzo istotne jest, aby szukać kremów, które jednocześnie będą zawierały wysoki wskaźnik ochrony przed UVA, UVB , IR oraz przed światłem niebieskim. Nasi specjaliści rekomendują markę Mesoestetic, ponieważ wszystkie produkty z linii Mezoprotech posiadają wyżej wymienione filtry, a dodatkowo konsystencje kremów można dobrać do swojego typu skóry.

Czym jest SPF?

SPF (ang. sun protection factor) jest wskaźnikiem określającym ochronę TYLKO przed promieniowaniem UVB , który odpowiada przede wszystkim za opaleniznę naszego ciała, a jej pod czas depilacji należy unikać. Dlatego też wymagana jest najsilniejsza ochrona przeciwsłoneczna, która wiąże się z najwyższym wskaźnikiem SPF, czyli 50+. Oznacza to, że nałożony krem przeciwsłoneczny na skórę wydłuży czas powstania reakcji rumieniowej i spowoduje, że pojawi się ona na skórze 50 razy później niż bez nałożonego filtra.

Obecnie na rynku nie ma preparatu chroniącego skórę w 100%, więc sformułowania „SPF 100” lub „bloker słoneczny” są chwytem marketingowym firm kosmetycznych.

Ilość produktu ma znaczenie

Niezwykle często okazuje się, że pacjenci nie wiedzą, jak właściwie nakładać kremy z filtrem. Ilość zaaplikowanego produktu ma ogromne znaczenie, ponieważ tylko odpowiednia dawka preparatu jest w stanie ochronić skórę przed poparzeniem słonecznym. Aby filtry zapewniły oferowaną przez producenta ochronę, powinno nałożyć się 2 g produktu na cm² skóry.

Czas aplikacji filtra

Ma on również ogromne znaczenie, ponieważ należy nakładać go na skórę 20 minut przed wyjściem na słońce. Należy również pamiętać, że wszystkie preparaty przeciwsłoneczne tracą swoją skuteczność i w związku z tym wymagana jest ponowna aplikacja kolejnej warstwy kremu co 2 godziny. Tylko taka profilaktyka pozwoli uniknąć poparzeń słonecznych, przebarwień skórnych oraz ewentualnej nadwrażliwości podczas kolejnego zabiegu depilacji laserowej.

Filtry wodoodporne

Wodoodporne preparaty przeciwsłoneczne należy stosować obficie na skórę, często ponawiać aplikację kremu, aby utrzymać odpowiedni poziom ochrony, przede wszystkim po pływaniu, spoceniu się czy wytarciu ciała ręcznikiem. Filtry wodoodporne utrzymują określony przez producenta SPF przez około 80 minut umiarkowanej aktywności w wodzie, po tym czasie konieczna jest ponowna aplikacja preparatu na skórę.

Nakładaj filtr, jak jesteś w domu

Na promieniowanie UVA narażony jest każdy z nas, nawet jeśli nie wychodzimy z domu. Może trudno sobie to wyobrazić, ale promienie te przenikają przez chmury, szkło i wnikają głęboko w skórę, powodując uszkodzenie komórek. Tym samym przyspieszają proces fotostarzenia się skóry. Promieniowanie UVA stanowi 95% całego promieniowania docierającego do ziemi. Dlatego tak istotne jest stosowanie filtrów chroniących wydepilowaną skórę również i przed tym rodzajem promieniowania.

Filtry apteczne a drogeryjne

Rynek oferuje ogromną gamę preparatów przeciwsłonecznych, jednak czy wszystkie są skuteczne? Wybierając filtr należy zwrócić uwagę na to, czy ochroni on nas zarówno przed promieniowaniem UVA, UVB, jak i przed światłem podczerwonym (IR) i światłem niebieskim (HEV). Preparaty zawierające wszystkie wyżej wymienione filtry uchronią nas również przed powstawaniem wolnych rodników, przebarwieniami skóry, utratą jej elastyczności i przyspieszeniem procesów fotostarzenia.

Zalecamy, aby latem używać filtrów sprawdzonych przez nas marek, takich jak Mesoestetic, La Roche Posay czy też Avène. Dostępne są one głównie w aptekach, ich skład jest przebadany dermatologicznie i są one bezpieczne dla skóry po laseroterapii.